Biuletyn Informacji Publicznej
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - Prochowice
PROJEKT WIEM WIĘCEJ FUNKCJONUJĘ LEPIEJ

WIEM WIĘCEJ – FUNKCJONUJĘ LEPIEJ”


 

Co nowego w projekcie systemowym realizowanym przez MGOPS w Prochowicach w ramach priorytetu VII promocja integracji społecznej, działania 7.1 rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji, poddziałanie: 7.1.1 rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.

Nasi uczestnicy krok po kroku zdobywają nowe umiejętności i kwalifikacje. Po zajęciach z doradcami zawodowymi, przyszedł czas na kurs „ Opiekun osoby starszej”, który odbył się w maju 2014r. W kursie zawodowym prowadzonym przez Towarzystwo Wiedzy Powszechnej- Oddział Regionalny w Legnicy, uczestniczyło 6 osób.

 

 

Opiekun osoby starszej to ktoś, kto zawodowo zajmuje się osobą w podeszłym wieku i pomaga jej w radzeniu sobie z codziennymi czynnościami. Zakres obowiązków, które opiekun wykonuje w swojej pracy, bywa bardzo różny i zależy od miejsca zatrudnienia, a przede wszystkim od stanu zdrowia podopiecznego i jego możliwości.

Wśród podstawowych zadań opiekuna osoby starszej należy wymienić: pomoc w utrzymaniu higieny osobistej podopiecznego (mycie, czesanie, ubieranie), dbanie o jego stan zdrowia, podawanie posiłków i leków, karmienie. W sytuacji, gdy podopieczny jest chory lub jest osobą z niepełnosprawnością, zdarza się, że opiekun zajmuje się robieniem zastrzyków, zmianą opatrunków lub rehabilitacją.

Opiekun osoby starszej bardzo często pomaga jej również w codziennych czynnościach domowych, tj. sprzątaniu, myciu naczyń, gotowaniu, czasem również w praniu, prasowaniu czy zmianie pościeli. Zdarza się , że do codziennych obowiązków opiekuna należy załatwianie różnych spraw poza domem osoby starszej. Wówczas opiekun w imieniu podopiecznego odwiedza urzędy, opłaca rachunki, realizuje recepty lub robi zakupy.

Bardzo często opiekun organizuje czas wolny osobie starszej, w ten sposób stara się zmobilizować swojego podopiecznego do większej samodzielności, jednocześnie dbając o jego kondycję psychofizyczną. Dlatego w tej pracy ważna jest energiczność, pomysłowość i kreatywność.

 Podczas kursu zorganizowano spotkanie z przedstawicielką firmy Promedica 24, która przedstawiła kursantom możliwości podjęcia zatrudnienia po zdobyciu kwalifikacji opiekuna osoby starszej. Było wiele pytań dotyczących pracy opiekuna w kraju i za granicą . Tak zmotywowani kursanci chętnie uczestniczyli w zajęciach, zdobywając nowe umiejętności zawodowe.  Wszyscy  uczestnicy kursu zdali egzaminy końcowe z wynikiem pozytywnym. Na szczególne wyróżnienie zasłużyła Pani Kinga Cieślicka, która zdobyła maksymalną liczbę punktów w teście końcowym. 

Inną formą wsparcia uczestników projektu „ Wiem więcej- funkcjonuję lepiej” są warsztaty wsparcia psychologiczno- doradcze. Warsztaty trwają od kwietnia 2014 do sierpnia 2014r.

 

W ramach tych warsztatów objęci są wsparciem specjalistów różnych dziedzin takich jak: psycholog, prawnik, terapeuta, pedagog. Uczestnictwo w warsztatach pozwala lepiej poznać siebie i innych. Umożliwia kontakt z własnymi emocjami, a także daje szansę nauczenia się lepszego ich wyrażania. Uczestnicy mają możliwość sprawdzenia siebie i swoich reakcji w różnych sytuacjach w grupie i indywidualnie, w tym reakcji na stres. Uczą się komunikowania i asertywnego wyrażania siebie. Odkrywają czym jest efekt pierwszego wrażenia i jak są odbierani przez innych. Charakter i sposób prowadzenia treningu sprzyja ekspresji emocji. Opiera się na atmosferze zaufania, akceptacji i bezpieczeństwa dzięki czemu łatwiej jest przełamać lody i otworzyć się na nowe doświadczenia. Indywidualne spotkania mają charakter terapeutyczny.

Głównym celem projektu „ Wiem więcej –funkcjonuję lepiej” oprócz wyposażenia uczestników w nowe kwalifikacje i umiejętności zawodowe oraz zwiększenie motywacji do zmian mających na celu poprawę jakości życia, jest rozwój umiejętności budowania pozytywnych relacji z ludźmi. Są to: umiejętność wyrażania siebie, swoich myśli, spostrzeżeń, uczuć i potrzeb; umiejętność uważnego słuchania; umiejętności radzenia sobie w sytuacji konfliktu, konfrontacji; rozumienie własnych zachowań i innych. Umiejętności te zwiększą szanse naszych beneficjentów na uzyskanie zatrudnienia poprzez zwiększenie gotowości powrotu/ wejścia na rynek pracy.


 

 

 

INFORMACJE O DOKUMENCIE
Ilość wyświetleń: 1672
Wprowadzony przez: Józefa Jaszowska
Data opublikowania: 2014-06-03 13:18:59
LISTA POPRZEDNICH WERSJI
Lista poprzednich wersji:
   
Data zmiany Redaktor Opis zmiany
2014-06-03 13:55:00 Józefa Jaszowska
Publikacja artykułu
2014-06-03 13:54:44 Józefa Jaszowska
2014-06-03 13:50:36 Józefa Jaszowska Ukrycie artykułu
2014-06-03 13:50:03 Józefa Jaszowska Publikacja artykułu
2014-06-03 13:49:23 Józefa Jaszowska
2014-06-03 13:49:15 Józefa Jaszowska
2014-06-03 13:48:15 Józefa Jaszowska